تغذیه در یادگیری/ نوشیدن و خوردن صبحانه در یادگیری چه اهمیتی دارد؟

تغذیه در یادگیری/ نوشیدن و خوردن صبحانه در یادگیری چه اهمیتی دارد؟

نوشیدن برای یادگیری

حجم بالایی از مغز ما را آب تشکیل داده است؛ بنابراین از دست دادن آب بدن باعث افت پیدا کردن میزان آب موجود در خون و بالا رفتن نمک در آن می‌شود و این مسئله منجر به بالا رفتن فشارخون و فشار روانی می‌شود. مغز ما برای درست عمل کردن نیاز به تعادل الکترولیتی دارد که آب این تعادل را برقرار می‌کند.

حتماً شنیده‌اید متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند در روز ۱۲-۸ لیوان آب بنوشید تا لاغر شوید و یا پوست خوبی داشته باشید؛ اما مهم‌تر از این‌ها، آب بنوشیم تا مغزی با عملکردی بهتر داشته باشیم.

به مخاطبانمان هم توصیه کنیم تا همراه خودشان در کلاس یک بطری آب بیاورند. چراکه کمبود آب باعث بی‌حال شدن آن‌ها و پایین آمدن سطح یادگیری‌شان می‌شود.

گاهی اوقات دیده می‌شود که بعضی مادران بطری‌های فرزندانشان را که به مدرسه می‌آورند با آب‌میوه پر می‌کنند. نوشیدن آب‌میوه خوب است اما جای آب را نمی‌گیرد. همین‌طور نوشیدن چای، قهوه و… .

جالب است بدانیم که با هر بار خوردن یک لیوان چای در بدن ما مواد مضر ری تولید می‌شود که به همراه حدود یک و نیم لیوان آب بدن آن‌ها را دفع می‌کند.

اهمیت خوردن صبحانه

اکثر کلاس‌های آموزشی صبح برگزار می‌شوند و عده زیادی از دانش آموزان یا دانشجویان بدون خوردن صبحانه سر کلاس حاضر می‌شوند. همان‌طور که می‌دانیم صبحانه مهم‌ترین وعده‌غذایی، محسوب می‌شود و وعده‌ای است که طولانی‌ترین زمان بی‌غذایی را پایان می‌دهد. عده‌ای با بهانه‌هایی مثل‌اینکه «من برای خوردن صبحانه وقت ندارم» یا «من اصلاً عادت به خوردن صبحانه ندارم» روزشان را بدون شکستن روزه‌شان شروع می‌کنند. شاید بارها با این مورد مواجه شدید که مخاطبتان سر کلاس شما تمرکز ندارد، سطح انرژی‌اش پایین است و یا دچار فشار عصبی است.

اگر بخواهیم موضوع خوردن صبحانه و تأثیراتش را بررسی کنیم باید بگوییم که حذف صبحانه باعث پائین آمدن سطح کورتیزول می‌شود و مغز این موضوع را حمل برداشتن اضطراب می‌داند؛ بنابراین، شخصی که صبحانه نمی‌خورد در طول روز احساس عصبی بودن، خستگی، حواس‌پرتی، یا تپش قلب می‌کند.

برای اینکه صبح‌ها بتوان بااشتها صبحانه خورد بهتر است در ساعات اولیهٔ شب شام خورده شود و از غذاهای سبک در وعده شام استفاده شود.

ما با مصرف سه وعده‌غذا در روز که شامل مجموعه‌ای از کربوهیدرات، میوه‌ها و سبزیجات و پروتئین به‌طور متعادل ترکیبی از اسیدآمینه‌ها را در اختیار مغزمان قرار می‌دهیم که به یادگیری ما کمک می‌کند. اگر می‌خواهیم غذاهای سالم‌تری بخوریم باید قفسه آشپزخانه‌مان را از انواع غذاهای ناسالم خالی کنیم و به خود و خانواده‌مان و شاگردانمان یاد بدهیم که عادت‌های بدمان را کنار بگذاریم. به‌اضافه کردن غذاهای سالم در تغذیه‌مان فکر کنیم، نه به کم کردن غذاهای ناسالم. با این روش نتیجه خیلی قدرتمندتری را خواهیم گرفت.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *