ریاضی را بهتر آموزش دهیم

ریاضی را بهتر آموزش دهیم

تدریس موثر ریاضی

در این مقاله سعی داریم روش هایی را بررسی کنیم که معلمان با استفاده از آنها بتوانند سطح یادگیری ریاضی دانش آموزان را بالا ببردو تدریس موثری در ریاضی داشته باشند.

-ارتباط بین معلم و دانش آموز

در همه کلاس های با کیفیت بالا ارتباط بین معلم و دانش آموز به چشم می خورد. معلم در کلاس ریاضی باید شرایطی را ایجاد کند که دانش آموزان بدون داشتن نگرانی در مورد اشتباه کردن و مورد تمسخر واقع شدن در گفتگوها و تعاملات کلاسی شرکت کنند و نگرش مثبتی نسبت به ریاضیات را برای دانش آموزان ایجاد کند. درگیر شدن دانش آموزان با مسائل ریاضی باعث رشد آنها می شود و انگیزه و اعتماد ب نفس آنها را بالا می برد.

-ایجاد ارتباط در درون ریاضیات

بسیار مهم است که به دانش آموزان کمک کنیم تا ریاضی را به صورت یک واحد یکپارچه و متصل درک کنند در اینصورت در یادگیری و درک حوزه های دیگر نیز توانمندتر می شوند.

برای دستیابی به این موضوع باید معلمین قبل از تدریس برنامه ریزی کنند. استفاده از واژه های ریاضی مختلف و ایجاد درک برای دانش آموزان، بکاربردن تصاویر ذهنی، استفاده از اشکال و نمودارها و … می تواند به معلمین در برنامه ریزی هایشان کمک کنند.

-طرح سوالهای موثر

معلم با طرح پرسش در کلاس می تواند درک دانش آموزان را از یک مفهوم تشخیص بدهد و دانش آموزان با سئوال پرسیدن می توانند به یک درک مشترک در مورد یک مسئله برسند.

-مدل سازی ریاضی

در مدلسازی ریاضی معلم یا دانش آموز ایده خاصی را برای یادگیرندگان مطرح یا مدلسازی می کنند.

مدلسازی، یادگیری مشارکتی را به طور فعالانه ارتقاء می دهد و دانش آموزان را ترغیب می کند. تا از معلم و یا از یکدیگر یاد بگیرند.

-بدفهمی ها

اس کیووویلیام(۱۹۹۵):

هر دانش آموزی ممکن است در حین یادگیری هر مفهومی دچار بدفهمی شود. معلم باید ریشه و علت بدفهمی را پیدا کند و سپس راه حل موثری برای رفع آن و ایجاد درک درست انجام دهد.

-استفاده از ICT

منابع ICT شامل دو جزء سخت افزاری و نرم افزاری هستند. برنامه های نرم افزاری فراوانی وجود دارد که می توان به صورت موثر از آنها در کلاس استفاده کرد.

در کنار (pc) رایانه ها، سخت افزاریهای دیگری چون ضبط صوت، دوربین فیلمبرداری، ماشین حساب و … را می توان در نظر گرفت.

معلمان بر اساس شرایط کلاس و سطح یادگیری و انگیزه دانش آموزان می توانند از ICT در تدریس ریاضی استفاده کنند و باعث بالا بردن قابلیتهای آنها در یادگیری ریاضی می شوند.

-استفاده از منابع

بطور کلی یادگیری ریاضیات در کودکان از درک عینی و  مجسم و درگیر شدن با اشیاء فیزیکی شروع می شود و سپس به  فهم مفاهیم مجرد ودانش اسمی پیش می رود.

منابع می تواند تاثیر زیادی در رشد درک ریاضی دانش آموزان داشته باشد. منابع مناسب بسیار می توانند مفید واقع شوند و معلمان در سازماندهی و چگونگی استفاده از منابع نقش مهمی دارند.

ارتقاء یادگیری ریاضی

در سالهای اخیر نگرشها نسبت به ریاضی تغییر کرده است. قبلاً ریاضیات به عنوان مجموعه ای از قواعد و اصول در نظر گرفته می شد اما اکنون به ریاضیات واقعیت مدار و ریاضی ای که با مسائل روزمره پیوند خورده باشد بیشتر توجه می شود.

کودکان قبل از ورود به مدرسه با مسائل ریاضی  در سطوح مختلف برخورد داشته اند بعضی از والدین با فراهم فرصتهای استدلال و برقراری ارتباط بین مفاهیم شمارش، اشکال و الگوها با واقعیتهای زندگی کودکان خود را به طور غیرمستقیم با مسائل ریاضی مواجه کرده اند.

ارتباط بین ریاضی و اجتماع

از آنجایی که ریاضیات در اجتماع ساخته می شود، اگر بتوانیم ارتباط بین ریاضیات مدرسه و ریاضیات خارج از مدرسه برقرار کنیم می توانیم توانایی دانش آموزان  را در زمینه رشد ریاضی را افزایش دهیم.

برقراری ارتباط بین ریاضیات مدرسه و خانه شروع مهمی برای رشد تفکر منطقی کودکان است. کودکان همزمان با رشد و بلوغ فکری درک استعاره ای را کنار گذاشته و به سمت درک مفاهیم مجرد دانش اسمی حرکت می کنند.

اگر کودکان در حین انجام فعالیتهای ریاضی با این فعالیتها درگیر شوند و معلم نیز با آنها همراهی کند مدت زمان بیشتری را به موضوع  علاقه نشان می دهند و در نتیجه یادگیری موثرتری نیز خواهند داشت.

اگر معلمان در تمام مدت حتی هنگامیکه ساعت تدریس ریاضی نیست، به ریاضی توجه داشته باشند و از مکالمات و فعالیتها و بازی های ریاضی استفده کنند بخوبی می توانند ریاضی را به زندگی واقعی پیوند بزنند.

در این مقاله قصد داریم روش هایی را مورد بررسی قرار دهیم که به ارتقای یادگیری ریاضی در کودکان کمک می کند.

در واقع زمانی برای یادگیری ریاضیات صورت می گیرد که مفاهیم ریاضی برای کودکان و حتی بزرگسالان معنادار شود و از آنها در حل مسائل زندگی استفاده کنند.

بسیاری از اوقات ما از مهارت های ریاضی بدون آنکه خودمان متوجه باشیم استفاده می کنیم. برای مثال مادری که قصد دارد برای دخترش یک پیراهن بدوزد و مراحل اندازه گیری و خرید پارچه، محاسبه قیمت آن، حتی چگونگی رفتن به بازار و سوار تاکسی شدن و…. نیاز به داشتن توانایی در مهارت ها و تفکر در ریاضی دارد.

در سالهای اخیر بسیار به اهمیت آموزش ریاضی در بافت و زمینه های زندگی روزمره تأکید شده است و نامی که بر این شیوه آموزش ریاضی قرار داده اند در ریاضیات واقع بینانه (RME) است.

از نظر هریول-پان هویزن.(   ) ریاضیات واقع بینانه فقط به معنای حل مسائل واقعی زندگی نیست بلکه به معنای فهمیدن و به تصور کشیدن نیز می باشد.

بطور کلی می توان در هنگام بازی، تماشای تلویزیون، مسابقه فوتبال و یا … مهارتهای ریاضی کودکان را رشد داد.

همچنین می توان در کلاس و مدرسه بین ریاضی و دیگر حوزه های درسی ارتباط برقرار کرد و برای مثال در درس  جغرافی جغرافی هنگام بررسی مسافت واقعی دو شهر که در نقشه مشخص شده اند از دانش آموزان بخواهیم مهارتهای محاسباتی را بکار گیرند.

مؤثرترین معلمان آنهایی هستند که حوزه های مختلف یادگیری را با هم پیوند می زنند. این معلمان خلاق هم باعث رشد خلاقیت دانش آموزانشان می شوند و هم مفاهیم مختلف از جمله فعالیتها و مفاهیم ریاضی را در هر فرصتی و هر موقعیتی به آنها آموزش می دهند.

از بازیها می توان برای رشد مفاهیم و مهارتهای ریاضی درکودکان استفاده کرد البته به شرطی  که معلمان از مفاهیم و مهارتهایی که می خواهند به کودکان آموزش دهند آگاه بوده و کودکان را نیز آگاه کنند.

تا در پایان بازی کودک به درک بهتری از آن مفهوم دست یابد.

برای مثال بازیهای مار و پله و منچ. استفاده از تصویرسازی ذهنی نیز می تواند به کودکان برای رشد آگاهانه و درک دقیق ریاضی کمک کند. تصویرسازی ذهنی نه تنها در اعداد و اندازه گیری بلکه در حوزه های دیگر یادگیری ریاضی نیز می تواند استفاده شود.

ساختن تصویر برای کمک به رشد ریاضی کودکان می تواند توانایی مدلسازی آنها را بالا برده و به رشد اعتماد به نفس آنها کمک کند.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *